Vastuseid

  • Sest iga noore inimese hääl loeb! 2016. aastal osales nn Brexiti-hääletusel 64% hääleõiguslikest 18-24aastastest noortest, samas 65aastaste ja vanemate hulgast kasutas oma põhiõigust 89% kodanikest. Hääletamas käinud noortest 72% soovis, et Suurbritannia jääks Euroopa Liitu, kuid kõige vanemate inimeste hulgast soovis samamoodi jätkata vaid 40%.

    Teisisõnu – kui noored oleksid olnud sama aktiivsed valijad kui nende vanemad ja vanavanemad, oleks nende hääl saanud otsustavaks, milline saab olema Suurbritannia tulevik, kus just nemad hakkavad elama.

  • Sellele küsimusele vastamiseks aitavad sind nii erakondade valimisplatvormid kui ka suurimate meediamajade valimiskompassid, mis määravad, millise poliitiku või erakonna vaadetega sinu tõekspidamised enim kattuvad.

    Erakondade ja poliitikute lubadusi hinnates pea aga meeles, et kõik pole alati nii ilus nagu lubatakse. Õiget ja tarka otsust aitab teha platvorm Tark Valija, mis aitab teha teadlikke otsuseid, innustades valimislubadusi hindama kriitilise pilguga ja kus saab tutvuda ka valimiste oluliste teemadega!

    Uuri lähemalt Tark Valija veebilehelt.

  • Oma piirkonna kandidaatidega saad tutvuda Valimiste veebilehel.

    Lisaks on erinevad meediaväljaanded loonud valimiskompasse, mis aitavad küsimustikule vastamise kaudu aidata poliitmaastikul suunda leida.

    Postimehe valimiskompass „Hääleandja

    Delfi valimiskompass „Valimismootor

  • Hääletamine on imelihtne! Juba üle kümne aasta saab Eestis teha oma hääl ja arvamus kuuldavaks oma toast kodust lahkumata, kasutades turvalist e-hääletamist! Selleks on vaja arvutit ja isikutuvastamiseks telefoni, kus on aktiveeritud Mobiil-ID, või ID-kaarti ja kaardilugejat. Uuri e-hääletamisest lähemalt ID-lehelt.

    Kui soovid käia kohapeal hääletamas, saad leida endale sobiva hääletamisjaoskonna valimisjaoskondade kaardirakendusest.

  • Valimisnädal algab esmaspäeval, 27. veebruaril ja lõpeb pühapäevasel valimispäeval 5. märtsil.

  • Oma õiguse kasutamist! Vabadel ja ausatel valimistel osalemine ning oma hääle kuuldavaks tegemine on demokraatlikes riikides põhiõigus. See on privileeg, mida enamustel inimestel pole – ühe uuringu kohaselt ei saa täiesti vabadel ja õiglastel valimistel osaleda ligi 70% maailma populatsioonist!

    Kuid Eestis on see vabadus ja õigus sul olemas. Juba vähem kui kuu pärast saad Riigikogu valimistel hääletades näidata, millised mured on sinule hingelähedased ja millises Eestis sa soovid elada! Eesti Vabariigi põhiseaduse kohaselt on Eesti Vabariigis kõrgeima riigivõimu kandjaks rahvas, kes teostab seda hääleõiguslike kodanike kaudu Riigikogu valimisega ja rahvahääletusega. See on sinu võimalus otsustada. Otsustada, millises riigis sa tahaksid elada.

    Loe Valimiste lehelt, miks on hääletamine niivõrd oluline!

    Loe Hea Kodanik lehelt, milline on hea valimistava ja vaata sellekohast videot!

  • Kuna poliitika (tegemise) kohta on infot internetiavarustes väga palju, siis sisuliselt piisab kiirest googeldamisest, et esmane pilk ette saada. Lisaks teevad palju vabaühendused ning ühiskondlikud organisatsioonid tänuväärt tööd kitsamate valdkondade kaardistamisel.

    Sind võivad ka aidata näiteks:

    - SALK

    - Peaasi

    - Feministeerium